Adio, titlu! Adio, Cupa! Craiova a pierdut cu 1-2 si turul semifinalei de Cupa cu Viitorul si este la un pas sa rateze tot ce se poate rata in acest sezon! Gica Popescu a fost injurat de fanii olteni la meciul de aseara!

Craiova lui Devis Mangia a dezamagit din nou! Dupa a n-a infrangere in fata lui FCSB, suferita duminica, oltenii antrenati de italian au pierdut aseara si in fata Viitorului lui Hagi, in prima mansa a semfinalei Cupei Romaniei! Cu aceasta infrangere, Craiova e la un pas sa piarda tot in acest sezon: si titlul, si Cupa! Meciul de aseara atras atentia si prin injuraturile fanilor olteni la adresa lui Gica Popescu!

Cele doua formatii au oferit o prima repriza anosta, dar finalul a fost incins, iar Viitorul a luat o optiune serioasa pentru calificarea in finala.

Oltenii au avut nevoie de doar 5 minute pentru a deschide scorul, prin Nicusor Bnancu, al carui sut plasat nu i-a dat nicio sansa lui Cojocaru.

Dupa 35 de minute, Gica Hagia mutat ofensiv si l-a introdus pe Rivaldinho, iar din acel moment Viitorul a inceput sa puna stapanire pe joc.

Egalarea a venit in minutul 77, cand Houri a finalizat excelent cu un sut plasat din centrarea lui Dragus.

Marea surpriza s-a produs insa in minutul 89, cand Ianis Hagi a dat o pasa de exceptie catre Rivaldinho, iar acesta a marcat cu un sut puternic.

S-a terminat 2-1 pentru Viitorul, iar returul de pe 23 aprilie are o favorita certa pentru finala: Viitorul.

Gica Popescu, injurat si comparat cu Iuda de fanii olteni!

Unul din momentele cele mai neplacute a fost si cel in care fanii olteni s-au dezlantuit la adresa lui Gica Popescu, revenit dupa multi ani la un meci al Craiovei.
În debutul reprizei secunde, fanii au scandat minute bune împotriva lui Popescu. De altfel, suporterii au anunțat chiar în ziua meciului, pe o rețea de socializare, că fostul jucător al oltenilor nu va avea parte de o primire prea frumoasă. Galeria Craiovei nu a uitat că în 2002, la revenirea în țară a fotbalistului, acesta a ales să evolueze pentru Dinamo, rivala de-o viață a oltenilor.

„Popescu ești un Iuda. Te urâm, trădătorule! Un motiv in plus sa veniti deseara la meci este prezenta lui Iuda. Fostul capitan al lui Dinamo, actualmente furnizor de talente oltenesti pentru echipa din Ovidiu a anuntat ca deseara o sa fie “neutru”. Noi nu, noi tinem cu Stiinta si o sa ii dam m..e tradatorului pentru ca nu a facut inca niciun gest pentru care sa merite iertat!”, au scris fanii din Peluza Nord pe pagina oficială de Facebook inaintea meciului!

Mangia da vina pe programul incarcat!

Fanii olteni i-au cerut demisia lui Mangia, dar italianul s-a eschivat la conferinta de presa. A incercat sa caute scuze in programul incarcat si in faptul ca oltenii au avut o zi mai putin de odihna fata de Viitorul.

„Pentru mine nu e presiune. Eu continui munca pe care am început-o. Întrebați-i pe alții despre demitere. Singura soluție e să lucrăm mai mult. Nu avem timp pentru recuperare. Avem o zi mai puțin liberă decât adversarii noștri. Nu știu dacă asta este normal.

Eu nu știu dacă astea sunt lucruri normale, cu renunțarea la una dintre competiții. Apar doar în mintea altor persoane. Duminică (n.r. cu CFR Cluj) voi face la fel. Nu știu cine se va putea recupera până atunci, dar eu voi trimite tot ce am mai bun la dispoziție.

Nu poate fi o problemă presiunea fanilor. Dacă nu suporți asta, nu poți juca sau antrena la Craiova. Trebuie să meriți să fii aici!”, a declarat Mangia la TV Telekom Sport.