miercuri, decembrie 8, 2021
3.2 C
Craiova

Australian Open – Simona Halep este în turul 3!

Australian Open este un turneu de succes pentru Simona Halep. Ea a trecut în două seturi de britanica Harriet Dart.

Englezoaica a ajuns pe tabloul principal de la Australian Open venind din calificări.

Harriet Dart are 23 de ani. Ea a trecut în primul tur de pe tabloul principal de japoneza Misaki Doi (82 WTA). Meciul acestora s-a desfășurat marţi și a durat două ore şi 49 de minute.

Simona Halep ocupă locul 3 WTA. Adversara sa este pe locul 173 WTA.

Meciul din turul secund nu i-a pus probleme româncei.

Simona Halep a învins categoric, cu scorul de 6-2, 6-4. A câștigat primul set în doar 31 de minute. A jucat cu siguranță și a făcut puține greșeli neforțate. Setul al doilea a fost puțin mai greu, Halep a pierdut un ghem când avea minge de meci la scorul de 5-2. Britanica s-a apropiat la 5-4, dar românca și-a valorificat serviciul și a închis partida.

În turul 3, Halep ca juca cu învingătoarea dintre Danielle Rose Collins (25 WTA, SUA) şi Yulia Putintseva (38 WTA, Kazakhstan).