Publicatie administrata editorial de Cristi Giambasu

Botosani – Craiova 1-1 si oltenii mai bifeaza un meci fara victorie! Papura este multumit!

Photo Credit To Gazeta de Sud

Botosani – Craiova 1-1 si Papura incearca sa respire. Antrenorul oltenilor a fost foarte multumit de rezultat, dar uita ca nu a mai invins de 5 etape. Inceputul a fost dezastruos pentru echipa din Banie. Moldovenii au deschis scorul încă din secunda 28, prin Golofca. Extrema moldovenilor a pătruns pe culoar și l-a executat elegant pe Pigliacelli. A fost cel mai rapid gol al sezonului.

Gazdele au mai avut câteva ratări în serie, minute bune oltenii părând groggy. A venit însă minutul 29 și Craiova și-a revenit ca din pumni. Martic a centrat de pe dreapta, mingea a survolat grupul de jucători din centrul careului și a aterizat pe bocancul lui Bancu, ușor lateral stânga.Internaționalul a prins un voleu din prima, fără speranță pentru Pap!

La pauză, și-a făcut debutul și Mihai Bălașa, fostul jucător al FCSB-ului. Cele două grupări au oferit un meci mai tacticizat la reluare, iar fazele la cele două porți s-au rărit.

Spre final, moldovenii au forțat în atac, dar au irosit o serie de ocazii. Bancu și Pigliaceli l-au salvat pe Corneliu Papură de la un eșec pe terenul celor de la FC Botoșani.

Botosani – Craiova 1-1 si cele două formații se mențin cu același număr de puncte, 10, după 6 runde. FC Botoșani ocupă poziția a patra în Liga 1, iar Craiova este pe locul 5.

“Am facut un meci fantastic! La Atena!”

„Nu ne-am pierdut niciodată echilibrul mental și am reușit să egalăm. A fost un meci frumos și mă bucur că am luat un punct. Nu câștigaserăm niciodată la Botoșani, iar acest punct e îmbucurător. Am făcut un meci fantastic la Atena, iar oboseala s-a resimțit azi. E bine că am reușit să echilibrăm partida, lucru normal având în vedere calitatea și moralul jucătorilor noștri.

Am jucat bine în ultima perioadă, nu-mi simt postul în pericol. Îmi fac treaba profesionist și fac tot ce depinde mine”, a declarat Cornel Papura la Look Sport.

Oltenii vor sa-l mazileasca pe Fortes

Oltenii au facut doar egal la Botosani, dar isi regleaza conturile intre ei. Conducerea a decis sa ii rezilieze contractul lui Fortes, portughezului reprosandu-i-se ratarile imense de la Atena, cu AEK.

Fortes nu a fost suspendat, nici accidentat, astfel că decizia de a nu fi inclus în lot alimentează informațiile care circulă în aceste zile în Bănie. Oltenii au decis să-l treacă pe linie moartă, mai ales că golgeterul din sezonul trecut, Elvir Koljic, și-a reluat antrenamentele și e așteptat să revină în câteva săptămâni pe teren.

Craiova ar fi demarat deja negocierile pentru rezilierea contractului atacantului adus de la Gaz Metan iarna trecută pentru 150.000 de euro și 10 la sută dintr-un transfer ulterior. Juveții i-au propus în primă fază lui Fortes 3 rate de contract în avans pentru a semna despărțirea amiabilă.

Post source : euroolteniainfo.com