Publicatie administrata editorial de Cristi Giambasu

COMPLEXUL FCSB! U Craiova a pierdut din nou in fata echipei lui Gigi Becali si le-a dat sperante, in continuare, stelistilor la titlu!

U Craiova nu a reusit nici aseara sa castige in fata FCSB, confirmand ca are un complex in fata echipei lui Gigi Becali. Oltenii au pierdut cu 0-1 in urma unui gol marcat de Teixeira in minutul 86. Roș-albaștrii mai au o șansă de a câștiga titlul de campioni dacă în ultima etapă CFR pierde sau face egal în meciul cu Viitorul, iar FCSB se impune în fața Astrei. Craiovenii sunt acum pe locul 4 si trebuie sa invinga la Iasi, iar Viitorul sa piarda sau s faca egal cu CFR pentru a mai prinde locul 3.

Craiova a început de parcă ea trăgea la titlu. Entuziast, cu Baluta si Mitrita in verva mare, cu mai multă viteză decât discernământ.

Băluţă (5) a vrut să dea foarfecă, dar în spinarea lui Planici. Mitriţă (14) era să-i bage în boală pe aiuriţii Planici şi Ovidiu Popescu, doar că a scos Bălgrădean. Junior Morais i-a suflat mingea lui Gustavo (24), altfel era deranj. Băluţă (25) l-a remarcat iar pe portar. Steliştii dormeau în ghete şi trecea titlul pe lângă ei.

Teixeira i-a ţinut pe toţi stelistii în spate. A dat din voleu, în minutul 41, de a înlemnit arena. Culmea e că aproape de gol a fost Steaua: în primul minut al prelungirilor, din umărul lui Gnohere, mingea a ajuns la Florin Tănase, singura dată când s-a văzut, iar decarul a reluat cu capul, indecis, încât Mitrovici a scos.

Tiago Ferreira (48) era să-şi îndeplinească visul, expus în Gazetă: s-a înălţat imperial peste adversarii din plastelină, a reluat cu capul, Balgradean a atins un pic balonul, care a lovit transversala.

Când nici cel mai înfocat stelist nu mai spera Tanase a scos mingea dintre olteni adormiti, a dat-o în careu, iar Filipe Teixeira (86) a scuturat plasa cum numai el ştie s-o facă. Portughezul a făcut uitat fotbalul insipid al echipei sale de până atunci şi ţine Steaua în viaţă pentru cele mai teribile 90 de minute din sezon. Pentru olteni, COMPLEXUL FCSB continua!

Baluta: “Suntem buni doar sa vorbim!”

“Am avut ocazii mult mai clare decât FCSB. Nu știu cum de nu am reușit să marcăm. Ei au înscris un gol norocos. E frustrant, mai ales că e prima înfrângere a noastră pe acest stadion. A fost un joc bun. Trebuie să analizăm greșelile și să câștigăm cu orice preț la Iași.

Nu știu cum de cedăm mereu pe final, ne mulțumeam și cu un punct. Suntem buni doar să vorbim. Trebuie să jucăm mai mult fotbal și să lăsăm comentariile.

Nu mă interesează cine va câștiga titlul. Probabil că în ultima etapă se va decide. Nu mă privește pe mine”, a declarat Băluță la Look TV.

Mangia: “E incredibil ca nu jucam la aceasi ora cu Viitorul!”

“Am avut șansa de a ajunge în avantaj, apoi am luat un gol pe care nu trebuia să îl primim. Îmi felicit jucătorii pentru atitudine. Trebuie să jucăm așa și mai departe. Diferența a fost făcută de eficacitate. Am avut și noi șansele noastre. Probabil e și o mică diferență de calitate.

E incredibil că nu jucăm la aceeași oră cu Viitorul. Dacă cineva nu știe, locul 3 duce în Europa League. Nu știu cine decide acest program, dar nu e normal ca după un sezon atât de dificil să existe astfel de diferențe. Nu se poate juca vineri, apoi luni”, a declarat, la randul lui, antrenorul Denis Mangia la Look TV.