vineri, martie 29, 2024
14.4 C
Craiova

Craiova a pierdut, din nou, cu Viitorul si incepe sa se scufunde incet, incet! Oltenii risca sa piarda si locul 3 si participarea in cupele europene!

CS Universitatea Craiova a ajuns la a treia partida fara victorie in play-off si situatia oltenilor incepe sa devina crititca. De la candidata la titlu, Universitatea a ajuns la un pas sa piarda locul 3 si participarea in cupele europene. Cum nici in Cupa Romaniei, lucrurile nu stau prea bine, oltenii pierzand turul cu Viitorul din semifinala cu 1-2, pe teren propriu, patronul Mihai Rotaru se gandeste din ce in ce mai serios sa renunte la Devis Mangia.

Pierzînd cu ViitorulCSU Craiova nu doar că îşi ia adio de la titlu, dar poate rămâne pe dinafara cupelor europene. Dacă va fi întrecută în clasament de Viitorul şi va termina pe poziţia a 4-a, atunci Craiova nu va merge în Europa dacă Astra va cuceri Cupa României.

În acest moment, Craiova are un punct peste Viitorul, însă, dacă la final cele două vor fi la egalitate, atunci avantajată va fi trupa lui Gică Hagi, fiindcă a terminat sezonul regulat cu punctaj par, iar Craiova cu impar.

U Craiova a inceput bine partida de la Ovidiu, reusind sa deschida scorul in minutul 9, prin Cristi Barbut, aflat intr-o pozitie de ofsaid evidenta, pe care arbitrul nu a sanctionat-o insa.

Egalarea a venit cu doua minute inainte de pauza, cand Ianis Hagi a marcat cu un sut fenomenal din afara careului, ce nu i-a dat nicio sansa lui Pigliacelli.

Echipa lui Hagi a trecut in avantaj in minutul 57, Rivaldinho reluand in plasa o centrare perfecta a lui George Ganea, sub privirile marelui Rivaldo.

Oltenii au cautat egalarea pe final de joc, dar nu au reusit sa puna in pericol defensiva lui Gica Hagi.

Dupa acest rezultat, U Craiova ocupa locul 3, cu 30 de puncte, in timp ce Viitorul este pe patru, cu 29 de puncte.

Mangia: „Este clar ca nu mai avem nicio sansa la titlu!”

”Am început bine și am dat gol. Am avut oportunitatea să dăm golul doi, să închidem meciul, și nu am făcut-o. Apoi a venit golul grumos al lui Ianis și îl felicit. În repriza a doua ritmul a fost mai scăzut și pentru că nu suntem odihniți. Ei au schimbat toată echipa față de meciul din cupă, iar noi nu putem face asta. Avem probleme din punct de vedere numeric. Am fost supărat la final că nu ne-au lăsat să executăm cornerul din finalul meciului. Probabil se întâmplă ceva la echipă, vom analiza. În acest moment toate meciurile sunt importante pentru că vrem locul 3. Clar nu mai avem nicio șansă la titlu. Vom vedea cum se termină sezonul și vom analiza apoi”, a fost declarația laconică făcută de Devis Mangia  dupa meci.

Ultimele stiri

S-a tăiat panglica la un nou drum județean din Dolj! Modernizare de 14 milioane de euro

S-a tăiat panglica la un nou drum județean din Dolj. Consiliul Județean a anuțat finalizarea proiectului de modernizare a...