joi, februarie 22, 2024
-1.5 C
Craiova

Craiova, noul templu al fotbalului romanesc: CS Universitatea a invins liderul CFR Cluj cu 2-1 intr-o atmosfera incredibila, cu 30.000 de olteni in tribuna!

Fotbalul din Romania poate fi frumos, poate fi spectaculos, cu tribune pline, cu emotie si cu o atmosfera in care iti poti aduce fara teama copiii la stadion. Iar acest lucru se intampla in Oltenia, la Craiova. O data cu darea in folosinta a noului stadion „Ion Oblmemenco”, Craiova a inceput sa devina din nou un fenomen al fotbalului romanec prin pasiunea si iubirea pe care oltenii le au fata de echipa favorita. Meciul de sambata seara cu CFR Cluj a fost inca o dovada in acest sens.

CS U Craiova a câștigat partida cu CFR Cluj de pe teren propriu, scor 2-1 si a facut ca lupta pentu titlu sa devina incandescenta. Meciul a fost unul senzațional, influențat și de atmosfera incendiară creată de cei 30.000 de oameni prezenți pe „Oblemenco”.

Alexandru Băluță a deschis scorul în minutul 45+1, când a înscris cu capul după un pas greșit la ofsaid făcut de ardeleni.

Imediat după pauză, Mitriță a executat senzațional o lovitură liberă în minutul 51, Arlauskis neavând nicio șansă. Peste 10 minute, abia intrat pe teren, Urko Vera a redus din diferență, ajutat fiind și de Istvan Kovacs, care n-a văzut un henț al atacantului la preluare.

CFR Cluj rămâne cu 49 de puncte, dar îi dă șansa FCSB-ului să se apropie la doar două lungimi, dacă va învinge duminică Viitorul. CS U craiova are 43 de puncte, cu 6 puncte peste Astra Giurgiu.

Autorul primului gol, liderul Craiovei, Alex Baluta a comentat dupa meci atat atmosfera extraordinara, cat si eliminarea sa:

„Azi am arătat ca o echipă mare, am jucat exact ce am pregătit. Dacă o ținem tot așa, sunt convins că ne menținem în primele 3 locuri. Dar nu trebuie să ne umflăm, mai sunt destule meciuri.

Mă bucur că am făcut fericiți atâția oameni. Pot merge fericit în vacanță. M-ar fi durut sufletul dacă ne egalau. Voi lipsi cu Dinamo, asta e, nu mai pot întoarce decizia, sunt sigur că vom face un meci mare cu ei, am încredere în colegi„, a zis Alexandru Băluță la Look TV.

La randul lui, antrenorul oltenilor, Denis Mangia, a scos in evidenta atmosfera unica in care a jucat echipa sa, referindu-se apoi si la eliminarea lui Baluta:

„A fost o atmosferă minunată. Suntem mulțumiți. Prima repriză a fost bună, am început și repriza a doua bine. Când joci împotriva unei echipe precum  CFR Cluj trebuie să fii foarte atent. Dar am reușit să obținem un rezultat pozitiv până la urmă.

Băluță e un jucător care ține mult la echipă, a fost puțin nervos, în timpul partidei presiunea e mare, dar cred că el va crește din acest punct de vedere”, a spus Mangia la finalul meciului, la TV Telekom Sport.

Antrenorul ardelenilor, Dan Petrescu, a atacat arbitrajul, sustinand ca echipa sa a avut un penalty:

„Cred că meritam cel puțtin un egal, mai ales că au fost faze controversate, au fost două faze clare la care ne-au dezavantajat. La primul gol n-a fost corner și apoi a fost penalty la Gustavo, a preluat mingea cu mâna în careu.

Dacă intram cu 0-0 la cabine era foarte greu pentru Craiova, trebuia să iasă la joc în repriza a doua. Așa, ei s-au apărat, au stat pe jos, au dat în tribune”, a spus Dan Petrescu la Look TV.

Dan Petrescu a incheiat remarcand publicul extraordinar al Craiovei: „Craiova are un mare avantaj față de celelalte echipe, joacă mereu în 12 cu acest public”