Breaking News

Publicatie administrata editorial de Cristi Giambasu

Craiova nu-si revine si incheie inca un meci fara victorie: 0-0 cu CFR! Patronul Mihai Rotaru se gandeste sa il schimbe pe Mangia cu un oltean adevarat, Eugen Neagoe!

Universitatea Craiova nu a reusit sa invinga pe CFR in derbyul etapi din playoff si s-a departat si mai mult de titlul de campioana. Partida din Banie s-a terminat nedecis, 0-0, iar diferenta dintre olteni si liderul CFR ramane de 7 puncte. Nemutumit de noul rezultat, patronul Mihai Rotaru vrea sa il schimbe pe Devis Mangia cu Eugen Neagoe, antrenorul oltean al celor de la Sepsi.

Prima parte a jocului de la Craiova a fost una frumoasa, cu destule ocazii de gol, inceputa cu emotii pentru gazde, dupa doua sanse destul de mari ratate de Omrani.

Craiova a inceput destul de tarziu sa urce la timona jocului, ratand totusi prima mare ocazie de gol in minutul 19. A fost un sut din lovitura libera al lui Cicaldau, a respins gresit Arlauskis in fata, iar Kevin Boli a intervenit salvator pentru a scoate mingea in corner.

Deac l-a incercat apoi pe Pigliacelli cu suturile sale, iar repriza s-a incheiat cu o ocazie mare de tot a lui CFR, poate cea mai mare a ardelenilor din meci, sut din 4 metri al lui Bud dupa o centrare a lui Deac de pe flancul drept, dar balonul s-a dus peste.

Repriza secunda a oferit mai putin spectacol fotbalistic in comparatie cu prima, Craiova a tot insistat in continuare, dar s-a vazut oboseala echipei lui Mangia, o oboseala combinata si cu o lipsa de idei cronica de la mijloc in sus, totul coroborat cu maniera echipei lui Dan Petrescu, care a venit la Craiova cu ideea clara de a nu pierde si de a nu forta absolut nimic.

Pleaca Mangia, vine Neagoe?

Fanii olteni au fost suparati pe italianul Mangia inca de la inceputul meciului. Ei au afisat un mesaj pentru Mangia, banner scris in limba italiana. “Fara curaj, nu mai castigi nimic”, a fost mesajul suporterilor olteni. Jocul echipei pregatite de Mangia le-a dat dreptate!

Nemutumit d eultimele rezultate, patronul Universitatii, Mihai Rotaru, e decis sa renunte la Devis Mangia.

Mihai Rotaru nu a așteptat deznodământul sezonului, conducătorul lui CSU Craiova a pornit căutarea unui nou antrenor. Eugen Neagoe e tehnicianul pe care-l vrea Craiova în locul italianului.

Oltenii s-au interesat de condițiile în care l-ar putea atrage pe Neagoe pe postul lui Mangia.

Un răspuns clar al antrenorului în vârstă de 51 de ani încă nu există. El are un statut sigur la Sepsi, unde a generat un progres la care conducerea clubului nici nu spera atunci când l-a angajat.

Universitatea îl poate atrage cu argumente care țin de sentimente și de statutul superior al clubului. Eugen a crescut în Bănie ca jucător. Atacant, el a făcut parte din formula care a câștigat eventul în 1991, apoi a lucrat și ca antrenor pentru echipa pe care o patrona Mititelu, ajunsă între timp în faliment.

Mangia nu a vorbit deloc despre plecare!

„N-am nimic de reproșat jucătorilor pentru că au dat totul pe teren. A fost un meci închis, dar e normal când joci cu CFR. În repriza a doua am avut ritmul un pic scăzut. Ei au avut pe teren 10 jucători proaspeți, ai noștri au fost mai obosiți. Fortes a fost găsit în multe situații, dar n-a finalizat.

Când un jucător nu joacă e normal să fie nemulțumit. În meciul cu FCSB am avut problemă cu Koljic și n-am avut timp să schimbăm sistemul. Andrei Cristea n-a jucat atunci, dar acum a evoluat 90 de minute.

Un antrenor înțelege și condiția mentală a jucătorilor. Sper să ne recuperăm jucătorii pentru meciul viitor.

CFR are prima șansă la titlu. E o echipă experimentată. Are un antrenor foarte, foarte bun”, a declarat Mangia la TV Telekom Sport.