Breaking News

Publicatie administrata editorial de Cristi Giambasu

CS Universitatea Craiova, la al doilea meci consecutiv fara victorie! Jucatorii lui Mangia au pierdut in fata Botosaniului si au coborat de pe podium!

Universitatea Craiova pare sa treaca printr-o noua criza de rezultate! Desi nu a avut adversari redutabili in ultimele doua etape, jucatorii lui Mangia nu au reusit sa castige nici in fata lui Sepsi, scor 1-1 pe teren prorpiu, nici in fata Botosaniului, infrangere cu 1-2 aseara in Moldova.

Botosaniul a disputat primul meci cu Ciobotariu ca antrenor si a fost mai mult decat motivata. Moldovenii au inceput perfect si, dupa o ocazie a lui Mihai Roman in minutul 20, au deschis scorul prinr-un super-gol marcat de Diego Fabbrini. Refuzat de Steaua in sezonul de transferari, italianul a luat pe cont propriu o acțiune și a înscris nemilos, din 16 metri, cu un șut care s-a dus în vinclu porții lui Pigliacelli.

Asediul gazdelor a continuat și a culminat cu un nou gol. În minutul 35, Mihai Roman II a inventat o “rabona” de senzație, centrare perfectă fructificată de Lorand Fulop.

Oltenii au contat pentru prima oară în minutul 55, când șutul lui Cicâldău din lovitură liberă a fost respins cu dificultate de Eduard Pap. Totuși, tot alb-albaștrii au fost la un pas să primească gol. Bancu a gafat nepermis în minutul 56, Fulop a interceptat și a șutat periculos, însă mingea a trecut agonizant pe lângă vinclu.

Craiova a dominat ultimele 30 de minute, jucate pe o lapoviță deranjantă, și a redus din diferență în minutul 79, prin Mateiu, care a înscris cu o lovitură de cap din interiorul careului. Tabela nu s-a mai modificat însă până la final, iar echipa lui Mangia  a plecat învinsă din Moldova.

Botoșaniul părăsește penultimul loc și avansează până pe locul 8. Moldovenii au 19 puncte și sunt la doar patru lungimi de play-off.

CS U Craiova rămâne fără victorie în ultimele două etape și se află acum la 7 puncte de liderul CFR Cluj. Oltenii sunt pe locul 4, cu 26 de puncte.

Mangia, deranjat de lapovita!

Vrea schimbarea sistemului

“Am pierdut doar un meci din ultimele 10. Prima repriză a fost așa și așa, dar a doua a fost bună. Am făcut multe greșeli, nu e ok, am riscat și am primit două goluri. La pauză am vorbit că trebuie să schimbăm ceva, iar în repriza a doua s-a văzut asta, am făcut un meci mai bun.

Problema noastră a fost începutul campionatului, când am pierdut multe puncte. Nu acum e problema noastră”, a spus Mangia, la TV Telekom Sport.

Deranjat de vremea de la Botoșani, unde meciul s-a jucat pe o lapoviță deranjantă, Mangia propune o schimbare în sistemul competițional, oferind modelul campionatului Rusiei, unde campionatul beneficiază de 3 luni de pauză pentru a evita temperaturile ostile din iarnă.

“Pentru mine e mai bine ca sistemul competițional să fie ca în Rusia.Finalul turului este acum și campionatul se reia în martie. Cred că ar fi mai bine așa”, a declarat Mangia.

Campionatul în Rusia se întrerupe în acest weekend și se reia în martie 2019.