vineri, martie 1, 2024
7.3 C
Craiova

FC U Craiova învinge în ultimul minut pe Sepsi, iar Costantino simte gustul primei victorii!

De Ion Ghermănescu

Craiova lui Mititelu a trăit din nou periculos în meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe. Oltenii au început bine partida și au deschis scorul în minutul 10 prin Blănuță. Atacantul a reluat o centrare a lui Chițu, portarul Niczuly a respins în primă fază, dar Blănuță a urmărit atent și a marcat din 5 metri.

Elevii lui Giovanni Costantino nu au reușit însă să mențină ritmul de la început și au fost egalați în minutul 31 de fostul dinamovist Cosmin Matei. Jucătorul lui Sepsi a fost lansat în adâncime de Safranko, a tras tare, mingea a fost respinsă de portarul Gurău însă tot la Matei care a trimis elegant la vinclu.

Ocazii peste ocazii și golul victoriei în 90+2!

După pauză, oltenii au ratat cea mai mare ocazie a partidei. Mascharenhas a trimis lung în careul oaspeților, Lacroix a deviat la Chițu și golgeterul campionatului a trimis incredibil de prost, de la 6 metri, peste poartă.

Ocaziile lui FC U au continuat, iar Blănuță a trimis de două ori mingea în bară în minutele 69 și 72. Marele gol al victoriei a venit în minutul 90+2, când Chițu a trecut de Damașcan, a centrat perfect și Lacroix l-a învins pe Niczuly din careul mic printr-o lovitură de cap. Gol de 3 puncte imense, gol care l-a adus la declarații pe patronul Mititelu cu zâmbetul pe buze.

Mititelu: ”Victorie mare de moral!”

„A fost un meci mult așteptat, ne-am luat o revanșă mică față de Sepsi. Ne-a bătut de multe ori în ultimele meciuri. Noi meritam anul trecut să câștigăm și la Craiova, și la Sf. Gheorghe. Am câștigat meritat, am avut meciul în mână, am avut 3-4 ocazii mari. Am pus presiune și în repriza a doua am câștigat dreptul să revendicăm victoria, și cu șansă.

Trebuia să câștigăm la 2-3 goluri diferență. Dar e oricum o victorie mare pentru noi, de moral. Am făcut meciuri bune, dar am câștigat puține puncte. Acest meci ne-a deblocat și putem face planuri îndrăznețe pentru următoarele 3-4 meciuri. Faptul că marchezi în minutul 91 e mai puțin important.

Ne dă speranță, avem valoare, lot, dar ne lipsesc punctele. Sperăm să obținem puncte meciurile următoare, să ne apropiem de obiectiv (n.r. – play-off)”, a declarat Adrian Mititelu după partidă.

FCU Craiova e pe locul 14, cu 18 puncte, diferența față de Petrolul (locul 6) fiind de 7 puncte.

Ultimele stiri

(GALERIE FOTO) Start la electrificarea unei zone din Oltenia cu potențial turistic imens!

S-a dat start la electrificarea unei zone din Oltenia cu potențial turistic imens! Ordinul de începere a lucrărilor a...