Breaking News

Publicatie administrata editorial de Cristi Giambasu

FETELE DE AUR! România e din nou în semifinalele Fed Cup după 46 de ani! Begu și Niculescu au câștigat eroic meciul decisiv!

România a trecut de Cehia, scor 3-2, și s-a calificat în semifinalele Fed Cup. În meciul decisiv, după aproape 3 ore de joc, Irina Begu și Monica Niculescu au învins cele mai bune jucătoare de dublu ale lumii, pe Siniakova și Krejcikova, duble câștigătoare de Mare Șlem în 2018! În semifinale, vom întâlni Franța, în luna aprilie.

Begu/Niculescu- Siniakova/Krejcikova 6-7(2), 6-4, 6-4

Cehia castigase ambele meciuri jucate cu România până acum în Fed Cup, în 1980 în Berlinul de Vest, cu 2-1, în sferturile Grupei Mondiale, şi în 2016, la Cluj-Napoca, scor 3-2, în primul tur al Grupei Mondiale. România va juca în semifinale pe 20-21 aprilie, cu Franţa, care a trecut în sferturi de Belgia cu 3-1.

Halep: “Am invins o campioana uriasa, Cehia!”

„A fost un meci foarte tensionat. Din tribune a fost și mai greu. Monica Niculescu a spus înaintea meciului dacă nu vreau să intru eu în locul ei, că ea avea emoții. I-am spus să intre, că avem încredere în ea. Toate ne-am dorit să câștigăm această partidă.

Am jucat cu o campioană uriașă ca Cehia. Pentru mine înseamnă enorm această victorie. Sper să mergem mai departe cu bine. Micuții care se apucă de tenis trebuie să aibă în vedere că visul unui trofeu se poate îndeplini”, a declarat Simona Halep la TV Telekom Sport.

Begu: “Totul a fost posibil datorita Simonei!”

„Totul a fost posibil datorită Simonei, care ne-a adus în postura de a juca un meci decisiv. Apoi, cu așa galerie în spate e greu să nu câștigi.

Monica a fost peste tot astăzi. În primul set nu m-am simțit bine, ea m-a ajutat enorm. Cred că dorința a fost singurul nostru atu. Încă nu realizez. Mă simt epuizată”, a spus Begu la TV Telekom Sport.

„Ne doream tare mult să câștigăm de la simplu, pentru că știam ce urmează, un meci împortiva jucătoarelor de pe locul 1.

Mi s-a părut că am jucat grozav azi. Suporterii au fost nemaipomeniți. Atât de mulți oameni să vină până la Ostrava pentru noi? Nu am cuvinte. Îmi era teamă că nu o mai pot ajuta pe Irina. Obosisem la un moment dat. Doar datorită publicului am supraviețuit”, a declarat și Monica Niculescu.