Avansează lucrările pe șantierul noului terminal de pasageri al Aeroportul International Craiova (AIC). Potrivit directorului general al AIC, Sorin Manda, în aceste zile este turnată placa peste parterul Corpului A, iar la mijlocul săptămânii aceeași operațiune va fi efectuată și pentru Corpul B.
„Pe finalul săptămânii va fi finalizată și placa dintre Corpul B și C, în care lucrările sunt cele mai avansate. Pentru ambele corpuri, atât A și B, urmează operațiunea de amplasare a stâlpilor din materiale prefabricate. Din cauza apropierii anotimpului rece, constructorul s-a mobilizat pentru ca, până la finalul anului, să încheie lucrările pentru partea de construcție exterioară, urmând ca pe timpul iernii să continue execuția graficului de lucrări în interiorul celor trei corpuri“, a mai anunțat Sorin Manda.
Noul terminal al Aeroportului Craiova va avea o suprafață desfășurată de peste 30.000 mp, clădire cu subsol, parter și două niveluri, și a fost proiectat pentru a putea procesa, anual, circa 2 milioane de pasageri. Construirea noului terminal este parte a proiectului de extindere și modernizare a Aeroportului Internațional Craiova, cu o valoare totală de atribuire de 348.193.438,35 lei (fără TVA). Lucrările sunt executate de asocierea Construcții Erbașu SA (lider) – Grup Primacons SRL – Váhostav-SK, noul terminal şi celelalte 20 de investiții asociate din proiect urmând să fie gata până în iulie 2024, conform contractului semnat în mai 2022.
Citește și:
15.000 de tone de asfalt pentru calea de rulare Foxtrot a Aeroportului Craiova
Aeroportul Internațional Craiova se menține în top șase la nivel național