vineri, martie 29, 2024
21.7 C
Craiova

Inceput perfect pentru Simona Halep in 2018: doua titluri la Shenzen in China! Victorie si la simplu in fata cehoaicei Siniakova, si la dublu alaturi de Irina Begu!

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat turneul de la Shenzen, China, contra cehoaicei Katerina Siniakova, locul 47, scor 6-1, 2-6, 6-0, după un meci disputat în condiții excepționale. E al doilea trofeu la Shenzen, după cel din 2015.

După aproape cinci ore de așteptare din cauza vremii nefavorabile, meciul Simona Halep – Katerina Siniakova s-a disputat într-o sală alăturată terenului central, unde fanii n-au avut acces. Iar partida nu a putut fi televizată.

Înconjurată de organizatori, care stăteau pe scaune de plastic pe marginea terenului, Halep a început ca un uragan meciul. A făcut două break-uri, a servit impecabil, a ajuns la toate mingile. După 25 de minute, Simona Halep a câștigat primul set, 6-1.

Setul doi a semănat cu primul, dar de data aceasta Siniakova a fost jucătoarea mai bună. A făcut trei break-uri, a cedat unul și a terminat setul cu patru game-uri câștigate la rând.

În setul decisiv, Simona Halep a jucat perfect. A făcut trei break-uri, a pus presiune pe Siniakova și nu a cedat niciun game. Simona Halep a câștigat setul trei în 20 de minute, scor 6-0.

„A fost o săptămână foarte bună pentru mine și am jucat destul de bine. A fost o finală grea, Siniakova a jucat foarte de bine. Am avut un joc bun, am încercat să dau totul ca să câștig și mă bucur că am luat primul trofeu din acest an.

Am fost puțin emoționată, dar am încercat să mă bucur de meci chiar dacă am jucat indoor. Nu e ușor, dar mi-am făcut treaba și sunt fericită că am reușit să câștig primul titlu al anului.

A fost o săptămână grozavă pentru mine, am jucat foarte bine. A fost dificil împotriva Siniakovei, ea a jucat foarte bine. A învins-o pe Sharapova, ceea ce înseamnă enorm. Cred că am reușit un meci mare azi, am dat totul pentru a câștiga.

Este un început excelent de an. Este minunat să începi cu un trofeu câștigat. Dar e prea mult să mă gândesc deja la câștigarea unui turneu de Grand Slam. Vreau să o iau turneu cu turneu. Cu siguranță o să dau tot ce am mai bun. Da, visul meu este să câștig un turneu de Grand Slam”, a spus Simona Halep la festivitatea de premiere.

Simona Halep s-a impus si in finala de dublu de la Shenzen, unde a jucat alaturi de  Irina Begu. Cele doua romance  s-au impus în finala în trei seturi în fața cehoaicelor Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova: 1-6, 6-1, 10-8, după un meci care a durat o oră și patru minute.

Ultimele stiri

OLT/FOTO: Apartamente pentru tineri, la Balș. Când încep lucrările, cum arată proiectul

Primarul orașului Balș Cătălin Rotea a anunțat că în aproximativ două luni va începe execuția a 30 locuințe pentru...