Breaking News

Publicatie administrata editorial de Cristi Giambasu

MULTUMIM, SIMONA! Campioana noastra a pierdut meciul cu Serena Williams, dar a facut unul dintre cele mai bune jocuri! Halep a reusit o revenire extraordinara!

La capătul unui meci fabulos, Simona Halep, numărul 1 mondial, a cedat în fața Serenei Williams (locul 16 WTA), scor 1-6, 6-4, 4-6, în optimile de finală de la Australian Open.

În doar 20 de minute de joc, americanca a rezolvat situația primului set pe „Rod Laver Arena”. Un crunt 6-1 în favoarea sa, set în care Simona a returnat deseori cu frică, și mai mult pe centrul terenului. Astăzi, Serena a fost o adevărată forță a naturii, reușind un meci impecabil în fața lui Halep, primul între cele două de când fosta lideră WTA a devenit mamă.

Spectacol Halep in setul al doilea!

A urmat actul secund. De aici, Simona a avut o revenire incredibilă, o evoluție în antiteză cu startul meciului. Halep a devenit mai agresivă și a pus-o pe Williams pe picior greșit. Constănțeanca a găsit niște unghiuri „nebune” în jumătate de teren a americancei, iar în final a izbutit să egaleze situația la seturi.

Dramatism la maximum in setul decisiv

Setul decisiv a fost unul memorabil. Cele două campioane au oferit un spectacol intens și au mers cap la cap până la sfârșitul meciului. În ciuda acestui aspect, pentru Halep momentul psihologic a fost la 3-2, când a avut și două mingi de break, pe care, însă, le-a ratat.

Așadar, Simona Halep s-a oprit in turul 4 la Melbourne, în vreme ce pe Serena Williams o așteaptă un nou duel de foc, în „sferturi”, cu numărul 8 mondial, Karolina Pliskova.