vineri, iunie 14, 2024
17.8 C
Craiova

Patru dintr-o lovitură! Aur, argint și bronz pentru „tricolori”!

Componenții naționalei de tineret de tenis de masă au ocupat toate pozițiile podiumului la dublu mixt, la europeanul din Polonia 

Campionatele Europene de tineret de tenis de masă au devenit o afacere românească. După ce „tricolorii” au cucerit medaliile de aur pe echipe atât la feminin, cât și la masculin, la dublu mixt românii au urcat pe toate treptele podiumului. 

Patru perechi cu sportivi din România și-au disputat medaliile la competiția din Gliwice.Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan s-au impus în semifinale în fața polonezilor Marcel Blaszczyk/Zuzanna Wieglos, 3-1, iar dublul Darius Movileanu/Elena Zaharia au câștigat cu 3-0 duelul cu Andrei Istrate și partenera lui din Italia, Nicole Arlia. Finala, sută la sută românească, le-a a adus aurul lui Darius Movileanu și Elena Zaharia, după 3-0 cu colegii lor de la lotul național. 

Parcursul românilor în proba de dublu mixt 

Finala 

  • Darius Movileanu/Elena Zaharia – Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan 3-0 

Semifinale 

  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan – Marcel Blaszczyk/Zuzanna Wieglos (Polonia) 3-1 
  • Andrei Istrate/Nicole Arlia (Italia) – Darius Movileanu/Elena Zaharia 0-3 

Sferturi 

  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan – Milosz Redzimski/Wiktoria Wrobel (Polonia) 3-0 
  • Andrei Istrate/Nicole Arlia (Italia) – Connor Green (Anglia)/Anna Hursey (Țara Galilor) 3-0 
  • Darius Movileanu/Elena Zaharia – Andre Bertelsmeier/Mia Griesel (Germania) 3-2 

Optimi 

  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan – Daniel Berzosa/Silvia Coll (Spania) 3-1 
  • Dragoș Bujor/Ines Matos (Portugalia) – Milosz Redzimski/Wiktoria Wrobel (Polonia) 1-3 
  • Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu – Marcel Blaszczyk/Zuzanna Wieglos (Polonia) 2-3 
  • Andrei Istrate/Nicole Arlia (Italia) – David Szantosi (Ungaria)/Matilde Pinto (Portugalia) 3-0 
  • Darius Movileanu/Elena Zaharia – Flavien Coton/Clea De Stoppeleire (Franța) 3-0 

16-imi 

  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan – Jakub Goldir (Slovacia)/Veronika Matiunina (Ucraina) 3-1 
  • Dragoș Bujor/Ines Matos (Portugalia) – Martin Sip (Cehia)/Patricia Santos (Portugalia) 3-0 
  • Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu – Matthias Danzer/Lea Lachanmayer (Germania) 3-0 
  • Andrei Istrate/Nicole Arlia (Italia) – Efraim Manolopoulos/Malamatenia Papadimitriou (Grecia) 3-0 
  • Adela Struna/Rafael Kong (Portugalia) – Darius Movileanu/Elena Zaharia 0-3 

32-imi 

  • Eduard Ionescu/Ioana Sîngeorzan – David Bjorkryd/Nomin Baasan (Suedia) 3-0 
  • Dragoș Bujor/Ines Matos (Portugalia) – Evelyn Ungvari/Antonio Giordano (Italia) 3-1 
  • Iulian Chirița/Bianca Mei-Roșu – Vit Kadlec/Helena Sommerova (Cehia) 3-2 
  • Andrei Istrate/Nicole Arlia (Italia) – Stepan Brhel/Adela Sazimova (Cehia) 3-0 
  • Adela Struna/Rafael Kong (Portugalia) – Samuel Palusek/Ema Cincurova (Slovacia) 3-1 
  • Darius Movileanu/Elena Zaharia – Andrii Ostrovskyi/Sofiia Sheredeha (Ucraina) 3-0 

64-imi 

  • Evelyn Ungvari/Antonio Giordano (Italia) – Dionysos Timamopoulos/Lemonia Gkaintatzi (Grecia) 3-0 
  • Adela Struna/Rafael Kong (Portugalia) – Dominykas Samuolis/Emma Eckeroth (Danemarca) 3-0 

Foto: frtm 

Ultimele stiri

Campioana europeană la tenis de masă, muză pentru iubitul handbalist!

Pentru a sărbători “Ziua mondială a fotografiei în natură”, multimpla campioană la tenis de masă, Andreea Dragoman, și-a pus...

Mai multe articole din aceeasi categorie