miercuri, decembrie 8, 2021
3.2 C
Craiova

Simona Halep, în turul al doilea la Australian Open

Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Australian Open. Sportiva noastră a învins-o în două seturi pe Jennifer Brady (numărul 49 WTA).

Simona Halep a căzut în timpul partidei.

Simona Halep a trecut greu, cu 7-6, de primul set. În setul al doilea, deși a resimțit dureri după ce a căzut, a trecut ușor de adversara sa, cu 6-1.

Comentatorii sportivi au vorbit din nou la superlativ despre Simona Halep. Ea a câștigat cu efort, jucând inteligent și cu lovituri puternice.

Americanca este o jucătoare puternică. Are 1,78 metri.

Jennifer Brady a fost agresivă și a servit puternic. Dar a intrat în jocul gândit al Simonei, care a obligat-o să alerge mult pe teren.

Brady a reuşit break-ul chiar în primul ghem. A condus cu 4-2. Halep și-a revenit și a câştigat apoi trei ghemuri la rând.

Americanca a egalat apoi la 5. Halep a căzut pe mâna dreaptă și a avut nevoie de îngrijiri medicale. Ea a acuzat dureri la mâna cu care ţine racheta şi şi-a pierdut serviciul. A câștigat setul cu 7-6, după 69 de minute de joc.

Cele două sportive s-au mai întâlnit o dată anul trecut. Halep s-a impus cu scorul de 4-6, 7-5, 7-6 (5), după un meci de două ore şi 26 de minute.

În faza următoare, Simona o va înfrunta fie pe japoneza Misaki Doi (82 WTA), fie pe britanica Harriet Dart (173 WTA).

Simona Halep şi-a asigurat un premiu de 128.000 de dolari australieni (88.100 de dolari americani) şi 70 de puncte WTA.