vineri, martie 29, 2024
14.4 C
Craiova

Simona Halep s-a calificat pentru a 4-a oara in finala de la Madrid! Romanca a invins-o pe elvetianca Bencic si are asigurat un cec de 608.000 de euro!

Simona Halep continua drumul spre un nou titlu la Madrid! Chiar daca a fost, cu o seara inainte, la petrecerea de 80 de ani a lui Ion Tiriac, romanca a aratat aceeasi forma buna in fata elvetiencei Belida Bencic (locul 18 WTA), de care a trecut in 3 seturi in semifinalele turneului spaniol.

Simona a avut nevoie de trei seturi pentru a o invinge pe Bencic, scor 6-2, 6-7 (2), 6-0.

In finala programata sambata seara, Simona o va infrunta pe castigatoarea celei de-a doua semifinale, in care se intalnesc Sloane Stephens si Kiki Bertens.

O ora si 57 de minute a durat intalnirea dintre Simona Halep si Belinda Bencic. Si ce disputa a fost! Cele doua au oferit un tenis superb, cu multe schimburi spectaculoase si lovituri impresionante. Simona a fost, insa, jucatoarea mai solida, iar victoria e pe deplin meritata.

Reprezentanta noastra, invinsa in ultimele doua meciuri directe de Bencic, a inceput bine jocul si si-a adjudeca primul set fara mari emotii, cu 6-2.

Ca si-n sfertul de ieri cu Naomi Osaka, tenismena elvetiana a renascut in setul secund, marindu-si nivelul de joc. Simona a salvat o minge de set la 5-6 si a ajuns cu greu la tie-break. Avea, insa, sa fie setul elvetiencei, care s-a impus cu 7-2.

In decisiv, Belinda Bencic n-a mai putut face fata ritmului impus de Simona, care si-a zdrobit adversara cu un categoric 6-0, consemnand, astfel, al patrulea set castigat la 0 de reprezentanta noastra la aceasta editie.

608.700 de euro si 700 de puncte in clasamentul WTA si-a asigurat Simona Halep dupa calificarea in ultimul act al turneului patronat de Ion Tiriac.

Pentru Simona urmeaza cea de-a patra finala la Madrid, care de aceasta data va avea si o alta miza. In cazul unui nou triumf in capitala Spaniei, contanteanca va reveni pe prima pozitie in clasamentul WTA.

Ultimele stiri

S-a tăiat panglica la un nou drum județean din Dolj! Modernizare de 14 milioane de euro

S-a tăiat panglica la un nou drum județean din Dolj. Consiliul Județean a anuțat finalizarea proiectului de modernizare a...