vineri, aprilie 19, 2024
7.3 C
Craiova

„U“ Craiova a arătat neputință în primul meci. A pierdut în fața lui CFR Cluj, cu 1-0, a pierdut și Supercupa României !

Temerile suporterilor Universității Craiova au fost justificate: plecările lui Alex Băluță și Gustavo au destabilizat echipa. S-a văzut și în amicale, dar exemplul cel mai elocvent a avut loc sâmbătă seară, când trupa lui Devis Mangia s-a bazat prea mult pe sclipirile lui Alex Mitriță și a pierdut. A pierdut în fața lui CFR Cluj, cu 1-0, a pierdut și Supercupa României. Asta în condițiile în care a fost ajutată din plin de propriul public, Peluza Nord oferind din nou o coregrafie și o prestație de nota 10.

Revenind la joc, alb-albaștrii au avut un prim sfert de oră foarte slab, abia au trecut centrul terenului, apoi a urmat o acțiune de play-station a lui Mitriță, finalizată cu un șut foarte bun respins de Arlauskis și de o reluare inexplicabil de slabă a lui Cicâldău, dintr-o postură excelentă. Aceasta a fost scânteia unui joc pe contre până a finele primei reprize, dar cu ceva mai multă consistență din partea ardelenilor, ce au părut mai siguri pe ei. Și pentru că tot a intrat în discuție Cicâldău, acesta a arătat în prima repriză că știe fotbal și că are nevoie de timp ca să se integreze, iar în cea de-a doua a dispărut din joc și în puținele apariții i-a făcut pe mulți să se întrebe de ce joacă la susținerea vârfurilor, pentru că este un mijlocaș pur, și de ce poartă numărul 10.

Cât despre Mirko Pigliacelli, acesta a avut câteva intervenții bune și a părut că are și un joc de picior bun, iar la minus putem trece dorința de a se juca cu atacanții echipei adverse.

După pauză, antrenorul CFR-ului a modificat din mers sistemul de joc și a schimbat din jucători, cei introduși fiind net superiori celor aruncați în luptă de strategul Craiovei, Devis Mangia, atacanții Burlacu și Markovic fiind copleșiți de miză. Presingul continuu pe care a mizat CFR-ul a dat roade în minutul 77, când Omrani l-a păcălit pe Răzvan Popa, iar acesta l-a faultat, oferindu-i prilejul lui Radu Petrescu să indice puctul cu var. Culio și-a asumat executarea penaltiului și a transformat în gol fără emoții lovitura de la 11 metri, scriind totodată istoria partidei.

Ardelenii au ridicat Supercupa sub privirile neputincioase ale jucătorilor craioveni, dar și ale câtorva suporteri rămași la ceremonie special pentru a le transmite conducătorilor să investească în noi jucători, dacă se doresc noi performanțe.

„U“ Craiova: Pigliacelli – R. Popa (’79, Markovic), Gardoș, Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Cicâldău – Glavina (’55, Burlacu), Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu (’46, Manea), Vinicius, Mureșan, Camora – Culio, Hoban, Djokovic – Deac, Țucudean (’86, Costache), Mailat (’54, Omrani). Antrenor: Edi Iordănescu.

Cartonașe galbene: Mitriță ’29, Dimitrov ’72, Popa ’76 / Mureșan ’30, Camora ’36, Deac ’90+4.

Au arbitrat: Radu Petrescu – Ovidiu Artene, Marius Urzică; Marius Avram.

Observatori: Adrian Lucaci, Sorin Boca.

Statistica jocului: posesie 48% – 52%, ocazii de gol: 8-7, șuturi pe poartă: 4-4, șuturi pe lângă poartă: 4-3, lovituri libere: 25-13, cornere: 6-6, aruncări de la margine: 23-28, intervenții portar: 3-4.