sâmbătă, octombrie 16, 2021
10 C
Craiova

Un suporter a murit după ce i s-a făcut rău la meciul Universitatea Craiova – FCU

Un suporter care se afla la meciul dintre echipele Universitatea Craiova și FCU Craiova, care a avut loc aseară, a murit după ce i s-a făcut rău în timpul meciului. Bărbatul de 57 de ani a început să se simtă rău, iar însoţitoii săi au chemat ambulanţa. Acesta a fost preluat de medici, însă la spital a decedat, anunță gds.ro.

„Ieri seară, poliţişti din cadrul Secției 1 Poliție Craiova au fost sesizaţi telefonic de reprezentanţi ai unui spital din Craiova, cu privire la faptul că, la această unitate medicală, a decedat un bărbat de 57 de ani, din oraşul Bocşa, judeţul Caraş-Severin. Acesta fusese transportat cu o ambulanţă S.M.U.R.D. din proximitatea unui stadion din localitate. În cauză, poliţiştii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere din culpă. Cercetările sunt continuate sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova. Când se va finaliz ancheta, va fi propusă o soluţie legală. Totodată, a fost dispusă efectuarea unei expertize medico-legale, pentru stabilirea cauzei decesului“, au declarat polițiștii.

CS Universitatea Craiova s-a impus în derby-ul Olteniei, 2-0 cu FCU Craiova, după un meci excelent făcut de echipa lui Laurențiu Reghecampf.

După 0-0 la pauză, mijlocașul Dan Nistor a ieșit la rampă și a deschis scorul în minutul 47. Ulterior, jucătorul lui CSU Craiova a pasat decisiv pentru golul lui Baiaram (86) și a devenit astfel omul meciului.

„Supărarea e mare, am pierdut un meci care conta foarte mult pentru noi și suporterii noștri. Am pierdut un meci, dar nu tot războiul. Vor mai fi astfel de meciuri, trebuie să ne luăm revanșa și să ne facem fanii fericiți. În prima repriză am făcut un joc destul de bun. Trebuie să învățăm, cred că experiența lor și-a spus cuvântul.

A fost un derby, și ei au fost agresivi de la începutul meciului. Suporterii au încercat să facă o atmosferă frumoasă încă de acum câteva zile și au făcut-o. Sper să ne susțină în continuare, doar împreună putem ajunge sus. Suporterilor le pot spune doar să aibă încredere în noi în continuare și să mergem înainte, a spus Dragoș Albu, de la FCU Craiova.

„Trebuie să luăm decizii mai bune în fața careului și să fim mai concreți. Trebuie să ne asumăm mai mult responsabilitatea, iar jucătorii să încerce să facă mai mult pe faza de atac. Ne-am bătut singuri, au fost multe greșeli neforțate, nu doar ce a lui Diallo. După cartonașul roșu, s-a rupt jocul, forța lor ofensivă se simțea. Asta este, mergem mai departe”, a declarat, potrivit gsp.ro, și Adrian Mutu, antrenorul FCU.