joi, iunie 13, 2024
19.2 C
Craiova

Universitatea Craiova, duel cu „U“ Cluj pentru Conference League!

Universitatea Craiova, care a terminat sezonul pe locul 3, cu 44 de puncte, va trebui să susțină un meci de baraj pentru a juca în cupele europene (Conference League). Adversară îi va fi Universitatea Cluj, care a încheiat sezonul pe locul 10, cu 33 de puncte!

După succesul de aseară, 3-2 cu Sepsi, meci în care elevii lui Gâlcă au revenit de la 0-1 (pauză), alb-albaștrii și-au aflat, duminică, adversara din barajul pentru Conference League: Universitatea Cluj. „Șepcile roșii“ au învins Oţelul Galaţi, în deplasare, cu scorul de 2-0, în barajul celor mai bune echipe (cu licenţă UEFA) din play-out-ul Superligii.

Clujenii au încheiat campionatul pe locul 10 (locul 4 în play-out), dar au profitat de faptul că UTA (locul 7 în campionat și locul 1 în play-out) și Hermannstadt (locul 9, respectiv 3 în play-out) nu au licență UEFA. Federico Anselmo a marcat golurile cu care „U“ Cluj a obținut victoria la Galați. Atacantul argentinian a punctat în minutele 62 și 73, după ce intrase pe teren în min. 58.

Duelul Universitatea Craiova – Universitatea Cluj va avea loc duminică, 26 mai, de la ora 20.00, pe stadionul „Ion Oblemenco“.

Sursa foto: Răzvan Păsărică / SPORT PICTURES (Facebook Universitatea Craiova)