Publicatie administrata editorial de Cristi Giambasu

Universitatea Craiova respira greu! Inca o victorie chinuita, 2-1 cu Voluntari, in asteptarea lui Piturca!

Universitatea Craiova respira greu

Universitatea Craiova respira greu! In asteptarea lui Piturc, oltenii au obtinut o victorie cu mari emotii la Voluntari: 2-1 prin golurile lui Mihaila si Roman. La pauza a fost 1-0 pentru echipa primarului Pandele. Golul victoriei fiind inscris cu patru minute inainte de final.

Cu fostul selectioner, Victor Piturca, in tribuna oficiala, formatia din Banie s-a vazut condusa inca din minutul 16, cand Capatana i-a pasat ideal lui Ebralidze, iar acesta a indeplinit o simpla formalitate.

Oltenii au reusit sa egaleze in debutul partii secunde, Mihaila aparand excelent in careul mic advers si reluand in plasa balonul centrat bine de Barbut.

Lucrurile s-au complicat si mai mult pentru gazde in minutul 55, cand Tira a fost eliminat pentru cumul de cartonase, pentru ca zece minute mai tarziu Cicaldau sa iroseasca incredibil un penalti.

Pana la urma, golul izbavitor a venit de la Roman, acesta reluand in plasa cu capul un balon centrat de Cicaldau.

Craiova castiga cu mari emotii la marginea Bucurestiului, insa isi trece in cont cele trei puncte si viseaza sa se implice in lupta pentru titlu.

Papura a vorbit despre accidentarea lui Bancu si de colaborarea cu Piti

„Trebuia să închidem meciul mult mai devreme. Adversarii nu și-au creat nicio oportunitate. La pauză, jucătorii noștri au conștientizat că echipa adversă doar se apără și că trebuie să joace mai rapid. A fost destul de greu. Atunci când adversarul se apără grupat și e proaspăt, poate să fugă mult mai rapid. E normal să cedeze în partea secundă”, a declarat Corneliu Papură la Look Sport.

Nicușor Bancu, fundaș stânga convocat de Cosmin Contra pentru „dubla” cu Spania și Malta, a fost înlocuit la pauză din cauza unei accidentări. Bancu greșise insa la golul marcat de ilfoveni.

„A încercat să paseze, iar mingea a fost deviată. Sunt lucruri absolut normale. E și el om. Cu siguranță va mai greși. Nu este un robot, dar este cel mai bun fundaș stânga din România.

Cu siguranță va merge la națională, dar doctorul de acolo va decide. A simțit dureri la picior astăzi înaintea meciului, apoi am fost obligat să îl înlocuiesc la pauză”, a explicat Papură situația lui Bancu.

Vom vedea care va fi colaborarea cu Victor Pițurcă. Nu ar fi deloc o retrogradare dacă aș fi secundul lui. Anunțul oficial va fi făcut pe 1 septembrie!”, a explicat Papura viitoarea colaborare cu Piturca.

Universitatea Craiova respira greu! Dar il asteapta cu mare optimism pe fostul selectioner, cu care totul pare posibil! Inclusiv un nou titlu de campioana!

ECHIPELE DE START

Voluntari: Rimniceanu – Ricardinho, Lopez, I. Balaur, Kocic – Capatina, Gorobsov, I. Gheorghe – I. Costin, Tira, Ebralidze
Rezerve: Mitrev, A. Vlad, Arams, Harrer, Bortoneanu, G. Deac, D. Benzar
Antrenor: Cristiano Bergodi

Craiova: Pigliacelli – Martic, Balasa, Acka, Bancu – Ivanov, Qaka, Cicaldau – Barbut, Markovic, Mihaila
Rezerve: I. Popescu, Ferreira, Mateiu, V. Constantin, A. Ionita II, Vatajelu, M. Roman II
Antrenor: Corneliu Papura