Publicatie administrata editorial de Cristi Giambasu

Victorie superba a Romaniei la CE U21 din Italia! Olteanul Tudor Baluta a fost cel mai bun jucator in meciul castigat, cu 4-1, in fata Croatiei!

Acum 25 de ani, Gica Hagi inscria fabulos in poarta Columbiei, la Mondialul american, si scotea milioane de romani in strada! Au trecut 25 de ani si tot Hagi, de data aceasta ianis, fiul Regelui, incepe sa ne dea sperante intr-un nou inceput in fotbalul nostru. Echipa lui ianis, selectionata U21, a reusit o victorie istorica in fata Croatiei, cu 4-1, la campionatul European din Italia.

Echipa noastra a incept in forta si dupa doar 15 minute a reusit sa conduca cu 2-0 puternica formatie a Croatiei. Puscas a transformat un penalty, in minutul 11, dupa un hent in careu al croatilor, faza care a necesitat analiza video.

Ianis Hagi a majorat avantajul dupa o faza in care tot Puscas a reluat cu capul spre poarta, mingea a fost respinsa de pe linia portii de croati, iar ianis a venit in plin fuleu si a marcat cu stangul, ca tatal sau pe vremuri! 2-0 si miile de romani din tribune jubilau si se gandeau la victorie.

A venit insa greseala lui Ianis Hagi care a pasat la adversar, balonul a ajuns in cele din urma la Vlasici, care a sutat de la 16 metri in dreapta lu Ionut Radu, care a respins slab, in plasa, sutul croatului. Emotii, emotii!

Totul insa s-a risipit dupa ce olteanul nostru, Baluta, a recuperat de la un adversar in zona careului advers, l-a culcat din dribling pe un adversar si a tras ec cu stangul in plasa! Balutaaaa, Balutaaa, Balutaaaa, a fost strigatul comentatorului de la TVR, strigat care a insemnat poate cel mai frumos compliment pentru prestatia lui Baluta de aseara.

partida s-a incheiat cu inca un gol al romanilor, marcat de Petre, gol la care din nou s-a asteptat minute intregi decizia VAR-ului pentru o presupusa pozitie de ofsaid.

Baluta, MVP-ul meciului!

Ivan, cel mai sters jucator!

Pe langa succesul intregii echipe, oltenii se pot bucura si pentru prestatia extraordinara a lui Baluta, care a fost ales MVP-ul partidei. Olteanul nostru a primit in Gazeta Sporturilor nota 9, cea mai amre din randul tricolorilor. Din -acate un alt oltean, Ivan, a primit cea mai mica nota din echipa lui Radoi: nota 6.

Tudor Baluta s-a nascut la Craiova si a început să practice fotbalul la Școala de Fotbal Gheorghe Popescu din Craiova. S-a consacrat la Viitorul Constanta, club de la care a semnat un contract cu echipa engleza Brighton.

Hagi: “Baluta a invatat sa dribleze de la maica-sa, taica-su si de la Gica Popescu!”

“Băluţă a învăţat să dribleze de la maică-sa şi de la taică-su, de la Popescu, de la Academie. Destiny (n.r. – despre faptul că meciul s-a jucat la 25 de ani după România – Columbia). Probabil că e ceva care arată bine şi să sperăm să fie în continuare frumos”, a declarat Gheorghe Hagi dupa meci.

Selectionerul Mirel Radoi, un alt oltean care ne reprezinta superb la acest Campionat European, a declarat:

„Sincer, nici nu îndrăzneam să mă gândesc la un asemenea scor, nici nu visam. Mă bucur pentru băieţi, pentru atmosferă, pentru că ne-am simţit ca acasă. Important e că i-am făcut fericiţi pe românii care au fost la meci şi pe românii care au fost în faţa televizoarelor. Mă bucur că s-a creat această emulaţie cu naţionala de tineret şi suntem urmaţi peste tot de români. Asta înseamnă că prin fiecare prezenţă la meci contează determinarea pe care o arată băieţii, chiar şi dacă nu este un rezultat pozitiv. Cred că va fi mult mai dificil cu Anglia, cu tot respectul pentru Croaţia, Anglia are un ritm mult mai bun de joc şi va fi un meci dificil. În seara asta ne vom bucura de această primă victorie, prima victorie pentru România la un Campionat European de tineret şi vom începe să vorbim de mâine despre Anglia”, a spus Mirel Rădoi, la TVR

Franta a invins, in extremis, Anglia cu 2-1!

In celalalt meci al grupei, Franta a invins in prelungiri Anglia cu 2-1, dupa ce englezii au condus cu 1-0 pana in minutul 84.

Următorul meci al României este programat vineri, de la ora 22:00, împotriva Angliei.